Историческа фехтовка

Историческите европейски бойни изкуства (Historical European Martial Arts, HEMA) са модерно бойно изкуство и спорт, основани на исторически източници от Европа. Макар че това може да включва и периода до Втората световна война, основно изучаването на историческа фехтовка се фокусира върху времето между 14-ти и 18-ти век. Основното нещо, което ги различава от източните изкуства е, че тук традицията е прекъсната и след това възстановена от източници през средата на 20ти век. Базата, от която се изгражда са оцелели текстове от периода, както и реплики на исторически оръжия. Има десетки хиляди практикуващи по света и стотици клубове, които се фокусират на различни периоди и оръжия. По относителен ред на популярност, оръжията с които се работи са:

  • Дълъг меч.

  • Рапира.

  • Сабя.

  • Сайдсорд - по-късен едноръчен меч със защита на пръстите.

  • Едноръчен меч (често сайдсорд) и бъклър - юмручен щит.

  • Борба.

  • Полеви оръжия.

  • И много други…

В нашия клуб за момента се фокусираме на дълъг меч и на конкретен фехтовален майстор от края на 16ти век.

В България бойното изкуство се развива от началото на 21-ви век. В момента има няколко клуба с различни цели, оръжия и похвати на преподаване. Пет от тях са в София, един в Стара Загора.

Нашите оръжия и източници

Преподаването в клуба е базирано на източниците от традицията на Лихтенауер. Лихтенауер е бил известен германски фехтовален майстор от 15ти век. Неговият кратък епитом описва как човек трябва да се бие в стихотворна форма. Текстът е анализиран и коментиран от поредица от майстори. Ние обръщаме особено внимание на Йоахим Майер, последният известен последовател на традицията на Лихтенауер. Майер е бил активен през 1561-1571 в Германия. Неговите книги описват фехтовка с дълъг меч, рапира (сайдсорд), къс меч (тесак), борба, ками, полеви оръжия. Майер се отличава от по-ранните автори със своите подробни описания и качествени изображения, без да изпада в често срещаното ренесансово многословие.

Майер е преподавал на градското опълчение в Страсбург. Основното цивилно оръжие в периода му е бил едноръчният меч. Дългият меч е бил използван като тренировъчно пособие за война, и също със спортни цели. Това е довело до някои особености - дългите мечове (федери) в източника му са по-дълги и тънки от по-ранните примери и имат удебелен участък на острието, който пази ръцете. Също така, почти не се преподават мушкания с дълъг меч. Въпреки това, в клуба се ползват и къси федери, и мушкания. Няколкото книги, които Майер е писал включват и оръжие, което той нарича “рапира” и използва предимно за мушкане. Въпреки това, илюстрираният меч в днешно време би бил наречен сайдсорд. Сеченето с къс меч е изобразено предимно в секцията за тесак.